Polštáře

O POVLEČENÍ

www.o-povleceni.cz

Polštáře

Kvalitní polštář je spolu s kvalitní matrací předpokladem pro zdravý a kvalitní spánek. Nevhodně zvolený polštář může být průvodcem bolestí zad, krční páteře a nezřídka i bolestí hlavy. Příčinou je nesprávná a nepřirozená poloha páteře a hlavy při spánku.

Při výběru polštáře bychom měli zvažovat dvě hlavní věci: 1. velikost polštáře a 2. materiál polštáře.

Velikost polštáře

Nejběžnější velikostí je polštář 70x90 cm. Na tuto velikost se u nás vyrábí standardní povlečení v rozměru 70x90 + 140x200 cm, ale i ostatní velikosti povlečení většinou obsahují povlak na tuto velikost polštáře. Dalším již méně běžným rozměřem je pak velikost 50x70 cm. Najít samozřejmě můžeme i menší polštáře, např. o rozměru 40x40 cm, tyto jsou však již spíše určeny jako výplň dekorativních polštářů.

Samotnou kapitolou jsou pak různé anatomické a zdravotní polštáře. Zde je velikost polštáře podřízena jeho funkčnosti – viz dále.

Polštáře z dutého vlákna

Dnes jsou nejběžnějším typem polštáře plněné dutým vláknem. Jedná se o moderní materiál vyrobený z polyesteru. Kvalitní duté vlákno se svými vlastnostmi může rovnat tradičním výplňovým materiálům jako je např. peří. Má však několik výhod.

Především je možné ho prát v pračce a to většinou na teploty vyšší než 60°C, čím se zničí většina roztočů, bakterií a virů. Tímto ošetřením lze zajistit vysokou hygienu spaní i pro alergiky.

Kvalitní polštáře jsou opatřeny zipovým uzávěrem, díky kterému lze ubírat či přidávat výplň a tím regulovat tuhost polštáře. Výplň je také možno lehce vyměnit či jen vyjmout a samostatně vyprat jen korpus polštáře.

Další nespornou výhodou je také nižší cena. Díky níž lze polštáře častěji měnit.

Péřové polštáře

Péřové polštáře jsou klasikou. Jako výplňový materiál se používá husí či kachní peří. Kvalitu péřového polštáře určuje poměr prachového a ostatního peří. Čím je podíl prachového peří větší, tím je i polštář kvalitnější. Oproti peřinám se však u polštářů doporučuje vyšší podíl ostatního peří. Polštáře s vyšším podílem prachového peří jsou měkčí a neposkytují hlavě dostatečnou oporu.

V dnešní době snad není jedinný argument proč dát přednost péřovému polštáři. Snad jen, že je vyroben ze 100% přírodních zdrojů.

Anatomické a zdravotní polštáře

Jako zdravotní polštáře jsou označovány polštáře, které svým tvarem co nejvíce pomáhají ke správné poloze hlavy a krční páteře při spánku. Jejich tvar bychom měli volit dle polohy spánku. Jiný tvar polštáře se hodí pro spaní na zádech a jiný při spaní na břiše.

Nejmodernější zdravotní polštáře jsou anatomicky tvarovány a vyrobeny ze speciální hmoty, nejčastěji označované jako líná pěna, která se přizpůsobí tvaru hlavy a krční páteře každého člověka.

Zdravotní anatomické polštáře jsou v současné době to nejlepší co můžete použít pro zdravý a pohodlný spánek.

TOPlist
Copyright © 2010 – 2018 Povlečení Plus | Webdesign © 2010 – 2018 StastnyWeb